Kas Mõniste lahkumisprotsess on veninud? Emotsioonid ja faktid

Rõuge vallas juba aasta kestnud endise Mõniste valla 17 küla soov Antsla rüppe saada on järjekordne huvitav peatükk Rõuge valla haldusreformi kajas. Kuna avalikus meediaruumis on jäänud kõlama, justkui Rõuge vald ei ole olnud  selles küsimuses koostööaldis ja on pahatahtlikult viivitanud, siis on oluline selgitada sündmuste kulgu ja fakte. 

Meeldib või ei meeldi, aga haldusreform tõi kokku väga eriilmelised, omavahel seni vähest koostööd ja ühisosa omavad kogukonnad. Esimese volikogu töö oli keeruline ning liitumislepingust tulenevate kohustuste täitmine ilma eurotoetusteta, samuti varasemate, oodatust kallimaks osutunud projektide jätkamine, kasvatasid oluliselt valla laenukoormust. 

Haldusreform jäi pigem territoriaalseks muudatuseks. Terviklikku vaatesse ühendati vaid noorsootöö valdkond ja asutati haridusasutustes tugiteenuseid pakkuv koostöökeskus. Pilti lisandusid finantskorrektsioon, Covidist ja sõjast tingitud hinnakasv ning laenuintresside kasv. Vürtsikasse suppi on lisandunud Nursipalu harjutusväljaku laienemine ja sellest tingitud problemaatika, Balti kaitsevöönd. Vahepeal saime ka kuulsust kanepikasvatuse vallana jne. Põhjust hädaldamiseks ei ole, sest tegelikult on ootamatult viimasel pooleteisel aastal suurenenud ettevõtlushuvi, reformitud asutused on ületanud esimesed raskused ja tööle läinud, tegevus parendamise suunal käib. 

Tegime keerulisi samme, et kehvast majanduslikust olukorrast välja tulla. Mingid valikud on teinud inimestele haiget. Me oleme tõmmanud oma teenusvõrke koomale, aga seda üle valla. Ühendatud on raamatukogud, rahvamajad, koolid, lasteaiarühmad, teenused on ka mõnes punktis suletud või ümber korraldatud. Sügavas finantsaugus olles ei olnud valikuid liiga palju – kas teeme ise või anname juhtimise üle riigile ehk saneerime vastavalt riigi soovidele. Tänaseks on Rõuge valla rahaline seis väga palju parem. Kui 2022. aastal oli netovõlakoormus 69,7% ja 2024. aastal 49,4, siis 2025. aastaks on see 32,7%. 2022. aastal oli Rõuge Vallavalitsuse aruandeperioodi tulem oli 1 178 153 euroga miinuses, 2024. aasta lõpetasime 708 958 euroga plussis. Hariduskulud ei ole kasvanud. Saame hakkama.  

Mõniste elanike soovis liituda Antsla vallaga oli peamiseks käivitajaks koolide ühendjuhtimisele viimine. Jah, 2023. aasta lõpus oli laual Mõniste kooli sulgemine. See jäi ära, sest poliitilist toetust ei olnud. Lahendusena lepiti kokku, et kõik neli koolikohta jäävad alles, kuid juhtimine ja ressursid ühendatakse. See tähendab, et õppetegevuse korraldamine erinevates majades on ühel pildil. Hoolimata ühendjuhtimisele viimisest ja koolikoha säilimisest kaebasid Mõniste õppekoha töötajad ja lastevanemad vallavolikogu otsuse kohtusse. Esimeses kohtuastmes ei tuvastatud, et Rõuge haridusvõrgu otsus oleks vastuolus seaduse ja seaduste ttega, ning vald sai vaidluses võidu. Teise kohtuastme otsust võib veel pool aastat kuni aasta oodata.  

Lugesin Mõniste inimeste soovist liituda Antsla vallaga esmakordselt 2024. aasta 26. märtsi Lõuna-Eesti Postimehest. See oli esimene kord, kui sõnaselgelt sellist soovi väljendati. Kahjuks meedias, mitte kohtumistel või komisjonide koosolekutel. Ametlik ettepanek jõudis vallamajja 5. aprillil. Oli selge, et teema on laetud ja vajab kiiret reageerimist. Seda vallavalitsus ka tegi ja suunas küsimuse maikuu volikogu komisjonidesse aruteluks koos vallavalitsuse seisukohtade ja selgitusega pöördumises esitatud väidetele, kulude-tulude analüüsiga 2023. aasta kohta ja Rahvastikuregistri andmete väljavõtetega külade kaupa. 

Rõuge valla volikogu otsustas läbirääkimised algatada ja Rõuge vallavalitsus on teinud oma parima, et need läbirääkimised oleks läbipaistvad, õiglased, osapoolte huve arvestavad ja tempokad. Rõuge volikogu juunis tehtud läbirääkimiste ettepanekule vastas Antsla vallavolikogu augustis. 

Kui me ei oleks algatanud läbirääkimisi, siis jäänuks kohapeal alati rahulolematus hõõguma ja protestimeelsed käsi rusikas ringi käima. Et vald saaks areneda, on vaja koostöist meelt, mitte vastutööd ja protesti. Lahkulöömise algatajate tingimuseks on eraldiseisev kool, mida Rõuge valla kui terviku arendamise vaates ei ole võimalik täita. Nõutuks tegi, et soov eraldumiseks räägiti enne läbi Antsla vallaga. Kuulutati välja allkirjade kogumine ja meie saime sellest teada läbi meedia. Selline algatus ei andnud võimalust ennetavalt läbi rääkida, vaid menetlusele tuli käik sisse anda. Kuna lahkumise soovi tingimuseks oli kategooriline eraldiseisva kooli nõue ja oli teada, et Rõuge valla haridusreformi ei pöörata ümber, siis alust läbirääkimisteks justkui ei olnudki – tekkis patiseis. Rõuge valla poolt on avatus aruteluks olnud alati olemas. Muu hulgas väljendasin soovi osaleda Mõniste kogukonna algatatud haridusvõrgu muudatuste arutelul 11. märtsil, aga sain korraldajatelt vastuse, et “kohtumine on mõeldud Mehkamaa elanikele ning mind ega teisi vallaametnikke sellele kohtumisele ei oodatud. 

Keeruline on olnud kogu külade ülemineku protsess algusest lõpuni detailideni läbi mõelda. Sellist praktikat Eestis seni pole, et külad, kus on ka märkimisväärne avalik taristu ja toimivad asutused, läheks üle teisele vallale. Möödunud aasta maikuus pöördusime konsultatsiooniks Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi poole, et saada infot protsessi läbi viimiseks. Aasta jooksul oleme lisaks korduvalt suhelnud Haridus- ja Teadusministeeriumi, Rahandusministeeriumi, Siseministeeriumi, Maksu- ja Tolliameti, Sotsiaalkindlustusameti, Vabariigi valimisteenistuse ja notariga, et saada selgust, mis meid ees ootab ja millega tuleb arvestada. 

Kui liitumine tuleb, siis tähendab see erinevate asutuste ja tegevuskohtade sulgemisotsuseid ning koondamisi, teenuste lõpetamisi ja muutusi teenuste osutamises. Kõik see peab olema korrektne ja sujuv. Tegemist ei ole haldusreformiga, kus üks omavalitsus kaob ja varad lähevad üle. Mõlemad omavalitsused jäävad alles, aga teenused, kohustused, vara ja toetused on vaja üle anda.   

Kõige keerulisem on selles protsessis Mõniste kandi elanikel, sest see algatus on toonud kaasa ka kogukonnas tugevaid eriarvamusi. Kogukonna sisemine toimetulek selle teemaga on jäänud avalikes aruteludes tähelepanuta. 

Rõuge vald ei ole kunagi soovinud Mõniste piirkonna külade lahkumist ja tegutseme ka praegu kõigi oma valla piirkondade edendamise nimel. Kui Antsla vald otsustab külasid mitte vastu võtta, siis jätkub meie poolt teenuste osutamine Mõniste piirkonnas samamoodi nagu praegu. Mõniste piirkond ei saa eraldi prioriteediks. Sel aastal on igas piirkonnas plaanis kohtumised elanikega, et teha kokkuvõtted toimunud reformidest ja nende senistest tulemustest: raamatukogud, rahvamajad, haridusvõrk. Nendel kohtumistel saab ühekoos läbi mõelda, kuidas edasi ja millised teenused vajavad enim tähelepanu. Valla elu areneb siis, kui tegutsetakse koostöös. 

Vallavalitsus on protsessi läbiviija ja lähtub volikogu poolt antud suunistest. Me ei anna hinnanguid, kas algatus on halb või hea, ja me ei vali pooli. Me ei ole reageerinud emotsionaalsetele sõnavõttudele lehes ega sotsiaalmeedias, et mitte tegeleda kähmlemisega oma seni veel (ja võib olla tulevikuski) valla elanikega. Väikses  vallas nii ulatusliku protsessi pidamine nõuab meie ametnikelt palju tööd ja selle kõrval on vaja joonel hoida ka kõik  muud tegevused ja arendused. See pole olnud kerge.  Lugedes ühe eestvedaja, Rein Lepa kommentaari, olen lihtsalt nördinud, et volikogu liige heidab Rõuge vallavalitsusele ette tegutsemise aeglust. Sellised protsessid kestavad aastaid. Me oleme teinud oma parima, et juriidiliselt nii keeruline, samas emotsionaalselt laetud algatus kiiresti läbi viia. Seda just arvestades Mõniste elanike huve, et Antsla vallal oleks piisavalt aega iseseisva kooli käivitamiseks ja et Mõniste piirkonna elanikele oleks tagatud esindatus Antsla valla volikogu uues koosseisus. Ei ole õige süüdistada Rõuge valda, kui Antsla valla meelsus on vahepeal kõikuma löönud. 

13. veebruari Maalehest lugesin: „Algus läks vaevaliselt,” meenutab 17 küla Rõuge vallast lahkumise üks initsiaatoreid Rein Lepp. Tema sõnul kulus Mõniste piirkonna inimeste tahteavalduse esitamisest kuni reaalsete kahe valla vaheliste läbirääkimisteni üle viie kuu. „Rõuge vallavalitsusel läks aega, et mõista, kui tõsine tegelik olukord on ja et sellega peab päriselt tegelema,” pahandab ta. 

Toon siia ajakava, mille eestvedaja ja protsessi juht on olnud just Rõuge vallavalitsus. Vaadake ja mõelge ise, kas ja kes venitab. 

Mõniste piirkonna elanike algatuse 17 küla liitumiseks Antsla vallaga menetlus:  

  1. - 05.04.2024 esitasid kohalikud elanikud Rõuge vallavalitsusele algatuse Mõniste piirkonna 17 küla liitumiseks Antsla vallaga. 

  1. - 30.04.2024 otsustas Rõuge vallavalitsus Mõniste piirkonna elanike ettepaneku halduspiiride muutmiseks saata volikogu komisjonidesse aruteluks koos vallavalitsuse seisukohtade ja selgitusega pöördumises esitatud väidetele, kulude-tulude analüüsiga 2023.aasta kohta ja Rahvastikuregistri andmete väljavõtted külade lõikes. 

  1. - 06.05.2024 haridus- ja sotsiaalkomisjoni arutas Mõniste piirkonna elanike ettepanekut halduspiiride muutmiseks. 

  1. - 07.05.2024 majandus- ja arengukomisjon arutas Mõniste piirkonna elanike ettepanekut halduspiiride muutmiseks. 

  1. - 08.05.2024 keskkonna- ja korrakaitsekomisjon arutas Mõniste piirkonna elanike ettepanekut halduspiiride muutmiseks. 

  1. - 09.05.2024 kultuuri- ja külaelukomisjon arutas Mõniste piirkonna elanike ettepanekut halduspiiride muutmiseks. 

  1. - 27.05.2024 toimus veebikoosolek halduspiiride muutmise tegevuste osas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi ametnikega (menetlusprotsessi nõustamine). 

  1. - 29.05.2024 Rõuge vallavalitsus kiitis istungil haldusüksuste piiride muutmise algatamise ja Antsla Vallavolikogule ettepaneku tegemise eelnõu heaks ja edastas vallavolikogule (põhistatud eelnõu).  

  1. - 20.06.2024 Rõuge Vallavolikogu otsustas algatada haldusüksuste piirid muutmise ja tegi ettepaneku alustada läbirääkimisi Antsla vallaga.   

  1. - 21.08.2024 Antsla Vallavolikogu tegi otsuse, millega nõustuti piiri muutmise ettepaneku ja läbirääkimiste algatamisega. 

  1. - 18.09.2024 toimus Antsla ja Rõuge valdade töörühmade esimene kohtumine Rõuges (kokkulepped, kuidas menetlusprotsessiga edasi liikuda). 

  1. - 23.09.2024 Rõuge vallavanem moodustas käskkirjaga läbirääkimiste töörühma. 

  1. - 23.09.2024  Antsla vallavalitsus saatis esimese päringu andmetest, mida menetluse jaoks soovib. Rõuge vallavalitsus vastas 04.10.2024. Edaspidi jätkus töörühmade koosolekute vahel täiendava info ja andmete vahetamine.  

  1. - 10.10.2024 Antsla ja Rõuge vallavolikogude ja komisjonide liikmed külastasid Mõniste piirkonnas Rõuge valla haldusalas olevaid hooneid ja asutusi.  

  1. - 16.10.2024 toimus läbirääkimiste töörühmade koosolek Antslas.   

  1. - 23.10.2024 toimus kohtumine Mõniste kogukonnaga, kus anti ülevaade läbirääkimistest.  

  1. - 15.11.2024 toimus läbirääkimiste töörühma koosolek Rõuges. 

  1. - 12.12.2024 kinnitas Rõuge vallavalitsus istungil haldusüksuse piiride muutmisega kaasneva elanike arvamuse väljaselgitamise küsitluse toimumise aja ja moodustas küsitluse läbiviimise komisjoni. 

  1. - 16.12.2024 toimus läbirääkimiste töörühma koosolek Antslas. 

  1. - 07.01.2025 toimus elanike küsitluse läbiviimise komisjoni koosolek.  

  1. - 03.13.01.2025 valmistati ette elanike küsitluse läbiviimine ja selgitati välja tulemused. 

  1. - 10.12.01.2025 toimus elanike hääletuse läbiviimine Mõniste teenuskeskuses. 

  1. - 28.01.2025 kinnitas Rõuge vallavolikogu elanike küsitluse tulemused. 

  1. - 30.01.2025 toimus läbirääkimiste töörühma koosolek Rõuges (lepingu ülevaatamine). 

  1. - 05.02.2025 arutas Rõuge vallavalitsus istungil Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise eelnõud ja edastas selle vallavolikogule.   

  1. - 10.02.2025 arutas haridus- ja sotsiaalkomisjoni Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise eelnõud. 

  1. - 11.02.2025 arutas keskkonna- ja korrakaitsekomisjon Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise eelnõud. 

  1. - 12.02.2025 arutas majandus- ja arengukomisjon Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise eelnõud. 

  1. Täna, 13.02.2025 toimub kultuuri- ja külaelukomisjoni koosolek, kus arutatakse Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise eelnõud. 

  1. - 19.02.2025 viib vallavalitsus eelnõusse vajadusel sisse muudatusettepanekud.  

  1. - 25.02.2025 otsustab Rõuge volikogu Rõuge valla ja Antsla valla vahelise piiri muutmise taotlemise.

 

Lisaks eelnevale on kogu aasta pidevalt tegeletud erinevate tegevustega: elanike teavitused nii vallalehes kui kodulehel (https://rouge.kovtp.ee/vallapiiride-muutmine), suhtlemine meediaga, vastused päringutele ja andmete esitamine, sh teabenõuetele vastamine (algatuse esitajad) ning suhtlemine ministeeriumite ja ametkondadega, et selgitada välja piiride muutmisega seotud vajalikud tegevused.  

 

Comments