Jagage mind tuhandeks osaks



Kalmistuseaduse muutmise taustal räägin ka ühe loo. Nimelt pöördus valda isik, kes andis teada, et tema lähisugulase tuhk on jagatud mitmeks osaks ja soovitakse matta erinevatele Eesti surnuaedadele, sh ühele Rõuge valla surnuaiale. Isik küsis meie käest, kas selline tegevus on lubatud. Üks matmine Eesti teises otsas olla lähedasele juba tehtud ja nähtav ka registris. Kuna me ei olnud sellise teemaga varem kokku puutunud ja kalmistuseadusest otsest keeldu välja ei lugenud, siis uurisin seaduse tõlgendust erinevate ametkondade vastutavatelt isikutelt. Selgus, et tõesti, tuhaga võid teha, mis sa soovid. Puista, kuhu tahad ja tegelikult mata, kuhu tahad, va avalikule maale (nt korteriühist maale). Aga oma koduaeda? Palun väga. Keegi ei tea ega küsi, omaksed ise otsustavad. 

Kui teemat uurisin, sain erinevaid huvitavaid lugusid kuulda. Eks kõik on kuulnud või teavad kedagi, kes säilitavad aastaid lähedase tuhka kodus riiulil, aga on ka inimesi, kes kannavad endaga lahkunu tuhka kaasas. Otseses mõttes. Igapäevaselt on tuhaurn autos, aga kui reisile minnakse, siis võetakse purgiga reisile kaasa. Vot nii. Mis seal siis ikka. Kui see annab hea tunde, siis vaevalt, et tuhal selle vastu midagi on, aga omapärane on see küll.

Aga tulles tagasi algse juhtumi juurde? Kas see ikka on ok, kui lahkunu tuhk jagatakse osadeks ja maetakse erinevatele Eesti surnuaedadele? Jah, seadus ei keela seda. Aga kuidas seda kalmistu registris kajastada? Märkige üles nii, et 1/3 tuhast on maetud Rõuge valla surnuaiale. Selge. 

Kui paljudeks osadeks tuhka võib jagada? Pole reguleeritud. Jagage või 10 grammi kaupa. Kui nüüd keegi soovibki jagada kolmeks, siis mis on alus vallale? Kas kaalume tuhka? Kas jagajate vahel peaks olema omavaheline leping kui mitmeks osaks või grammiks tuhk läks? Mõistlik oleks mitte tülitseda või leida normaalsem kokkulepe ja mitte niimoodi oma lähedasi jagada.   

PS! Et seadused käiks eluga kaasas ja reguleeriks kitsaskohti, mille elu on välja toonud, on Regionaal- ja Põllumajandusministeerium koostöös Siseministeeriumiga kavandamas kalmistuseaduse üle vaatamist ja väljatöötamiskavatsuse koostamist, kuivõrd seadus jõustus 2012. aastal ja kehtib suuremalt osalt muutmata kujul tänaseni. Kitsaskohti on erinevaid, ja selge on see, et nendega tuleb tegeleda. 

Comments